Petrohrad je krásné město na ústí Něvy do Baltského moře. Z letiště Pulkovo jezdí do centra autobus. Centrum města je poseto mnoha památkami. Chlubí se popisem, že je „jedním z mála měst na světě, na jehož území je kolem 5000 objektů kulturního dědictví. Město bylo založeno v roce 1703 carem Petrem Velikým a bylo dějištěm mnoha historických událostí. Doprava v Petrohradu je nejlepší asi metrem + kam nejezdí metro tak maršutkou či autobusem. Restaurací tam moc není, Rusové nejsou moc zvyklí se v nich stravovat. Na památkách se vyplatí mluvit stroze Rusky a navodit dojem že jste Rus – Rusové mají mnohem levnější vstupné. Za zhlédnutí určitě stojí:
Petropavlovská pevnost – 30 hektarový historický komplex na přírodním Zaječím ostrově v Něvě v centru města. Uprostřed pevnosti obehnané hradbami je nejvyšší budova Petrohradu – katedrála svatého Petra a Pavla, jejíž věž měří 120m. V katedrále jsou hrobky téměř všech ruských carů. Dále je zde mnoho muzeí a památníků. Pevnost je nejstarší kamennou částí města. Nedaleko PP pevnosti je Trinity Bridge – s 582m nejdelší most ve městě, jehož jedna část je zvedací. Ta se na noc otevírá aby mohli proplouvat lodě. Most je v noci velmi pěkně osvětlen. Kousek za mostem dále proti toku Něvy je ukotvený známý křižník Aurora. Přes řeku od Aurory je zřejmě nejvíce fotografované místo v Petrohradu – Palácové náměstí v jehož středu se tyčí Alexandrův sloup na krajích Zimní palác a Hermitáž. Naproti nim stojí budova hlavního štábu, která byla postavena k oslavě vítězství Rusů nad Napoleonem. Hermitáž tvoří 5 budov muzeí, obsahující údajně 3 miliony uměleckých děl. Je to největší muzeum v Rusku a jedno z největších na světě. Ke shlédnutí jsou zde díla od Michelangela, Matisseho, da Vinci, Rembrandta a dalších. S vystáním fronty na vstup, která není krátká si na prohlídku Hermitáže můžete rezervovat klidně celý den. Z Palácového náměstí vede zřejmě nejvíce známá ulice – 4,5km dlouhý Něvský prospekt na němž je monumentální 71,6m vysoká Kazaňská katedrála. V boční ulici Něvského u Gribojedova kanálu je chrám Spasitele v Krvi, který je postaven v místě úspěšného atentátu na Alexandra II. Interiéry jsou zdobeny nádhernými malbami. Kousek od Palácového náměstí na východ po Admiralskii prospekt je další monumentální stavba – Katedrála svatého Izáka. V ní se dá vyjít nahoru na vyhlídku z níž jsou krásné výhledy na město. Katedrála byla stavěna po dobu 40 let 440ti tisíci dělníky. Kopule je obložena 100kg zlata a jedná se o jednu z největších katedrál na světě. Po cestě ještě budete míjet budovu Admirality – původně sídlo námořnictva.
Na severovýchodním výběžku města před Něvou je u ulice Shpalernaya krásný barokní Smolny kostel a katerála svaté Trinity. U ní je pochován Piotr Čajkovskij. To byli památky v centru Petrohradu. Dalšími mimo centrum, kam je nutno dojet autobusem či maršutkou jsou:
Petrodvorce, komplex zahrad s mnoha fontánami a vodními díly. Zde je proslulá Velká kaskáda – soustava fontán, Velký Palác, Lví kaskáda, dračí fontána, zlatá kaskáda a další.
Tsarskoye selo s nádrherným Kateřinským palácem, který je po válce zrekonstruován, protože ho němci vybombardovali. Zde také byla jedna z největších záhad dodnes – jantarová komnata. V Kateřinském paláci je replika původní Jantarové komnaty. V okolním areálu jsou ještě krásné zahrady, jezera a stavby vystavěné v různých stylech, kde Kateřina Veliká relaxovala. Do Petrodvorců dojedete maršutkou ze stanice metra Avtovo, do Tsarskoye sela maršutkou ze stanice metra Moskovksaya.