Na sobotu 7.9. jsme měli přímý let Praha – New York. Při checkinu v Praze nám ale řekli, že Delta poslala menší letadlo a že se tam možná nevlezeme. Předělali nám tedy letenky na let s přestupem v Paříži s Air France. V New Yorku jsme byli jen o 4 hodiny později, než kdybychom měli původní let. Tam jsme tedy přistáli něco kolem 22.30 hod místního času. S pasovou kontrolou a vyzvednutím batohu jsme se kolem 23.30 dostávali AirTrainem z letiště a něco po půlnoci jsme byli v předem rezervovaném hotelu Sun v Chinatownu. Metro jelo z konečné AirTrainu přímo do centra a když jsme vystoupili na Fulton street, navigace ukazovala 1600m k hotelu. Ten večer jsme se již jen umyli a šli spát.
V neděli ráno jsme začali procházkou po Broadwayi, kterou jsme došli ke Ground Zero, Wall street a Battery parku. Na Ground Zero jsme si prohlédli obrovské fontány s „do hlubiny“ padající vodou, které symbolizují základdy útokem zničených věží WTC. Dílo je to krásné, ovšem když člověk pomyslí na to, kvůli čemu bylo vybudováno, jde mu mráz po zádech. Po obvodu obou fontán jsou vyraženy jména všech skoro tří tisích obětí útoku. V Battery parku jsme nasedli na loď a jeli na Liberty island k soše svobody. Z lodě je krásný výhled na Manhattan a výškové budovy jsou velmi fotogenické. Nejvíce se tyčí zatím nedostavěný krásně skleněný Freedom tower, který se svou výškou 541m je nad všemi okolo. Nově se jmenuje One World Trade Center a je odolný vůči nárazu letadla. Na Liberty islandu jsme si obešli sochu svobody a měli jsme výhled na Ellis island, který byl zatím kvůli škodám které způsobilo tornádo uzavřen. Na tomto ostrově byli dříve ubytováni imigranti, kteří byli v přijímacím řízení do USA. Po návratu do Battery parku jsme to z něj po pobřeží prošli kolem Brooklynského mostu na metro, které nás přiblížilo k Empire State Building. Na ni jsme byli v 92. patře na observation deck, odkud je severní i jižní část Manhattanu jako na dlani. Na jihu jsou dominantou mrakodrapy, na severu zase Central Park. Nedaleko ESB je ještě Madison Square Garden, kterou jsme prohlédli pouze zvenku a opět po Broadwayi z druhé strany jsme přišli na hotel. Po cestě jsme ještě šli kolem známé trojúhelníkové Flatiron building, která po svém dokončení v roce 1902 patřila se svými 87 metry k nejvyšším budovám ve městě a je považována za jeden z prvních mrakodrapů. Den to byl náročný, takže netrvalo dlouho a už jsme spali.
Na pondělí jsme měli v plánu muzea ležící na severu u Central Parku. První, American Museum of Natural History se zabývalo vším okolo přírody od vzniku země až po součastnost. Před samotným procházením muzea jsme byli v kopulovité promítárně, kde byl program Journey to stars, jenž pojednával o vzniku naší slunečné soustavvy a Země. Pak už jsme procházeli expozice o materiálech na zemi, zvířatech, různých obdobích existence člověka a o součastných lidech v závislosti na tom kde žijí. Naproti odsud přes Central Park bylo Metropolitan museum of Art, které bylo zase zaměřené na umění, tedy sochy, obrazy a jiné umělecké výtvory. Expozice obou těchto muzeí jsou velice rozsáhlé, takže nám zabrali skoro celý den. Pak už jsme si jen prošli Central Park, který je místem scházení, relaxace i sportování newyorčanů. Jsou zde i různé atrakce, lodičky, hrad, pouliční umělci, pejskaři a spousta lidí. Central Park jsme měli projitý chvíli před setměním, takže byla ta pravá chvíle přemístit se na Times Square, kde je jak známo snad nejvíce světelných reklam na metr čtvereční J.